Zabavna industrija je brutalna, bilo da se radi o muzici, filmu, pozorištu ili nekim drugim ograncima. Stalno se traži nova faca na kojoj se može zaraditi, a stare se rijetko zovu nazad. Danas vam otkrivamo nešto više o zaboravljenom glumcu.
Zorana Rankića, proslavljenog srbijanskog glumca, publika ostaje u lijepom sjećanju po svojim zapaženim glumačkim izvedbama, posebice po ulozi omiljenog Žarka Popare u kultnoj seriji “Sretni ljudi”, koja je svojedobno bila među najpopularnijim televizijskim serijama na Balkanu.
- Unatoč njegovoj izuzetnoj slavi i značajnom utjecaju na glumačku industriju, Rankićev osobni život ostao je uglavnom skriven od očiju javnosti, a njegove posljednje dane proveo je daleko od svjetla reflektora, okružen atmosferom tuge i izolacije.
Zoran Rankić preminuo je 9. prosinca 2019. godine u 84. godini života u Domu za starije i nemoćne u Beogradu, nakon duge i teške bolesti. Njegova smrt označila je kraj jedne ere jer su prije njega ovaj svijet napustili brojni bliski prijatelji i kazališni kolege. Imena poput Tome, Debe i Počeka nekoć su bila simbol živog kulturnog krajolika, no u najtežim vremenima Zoran se našao izoliran.
Čak iu svom sve lošijem stanju, Zoranova predanost njegovoj istinskoj strasti – pisanju – ostala je do samog kraja. Nekoliko mjeseci prije svoje smrti dovršio je dvije knjige pod naslovom “Neobjavljeno vrijeme 1 i 2”, pokazujući da su njegov intelekt i duh ostali živahni i budni čak i dok mu je tijelo slabilo.
- Nažalost, njegov život završio je u izolaciji, popraćen duhovnom borbom, jer se suočio s bolešću mozga nedugo nakon što je završio pisanje. Kratko je ležao u bolnici “Sveti Sava”, a kada je izgubio sposobnost hodanja, bio je primoran da se preseli u starački dom.
Okolnosti su postale teže zbog zdravstvenih problema njegove sestre koja se godinama borila s autoimunom bolešću. Iako su održavali punu podršku i pozitivan odnos kroz dulje vrijeme, ona se morala preseliti u starački dom nekoliko mjeseci prije nego što je on sam primljen, zbog svog pogoršanog zdravlja.
- Tragično, ona je preminula samo mjesec dana nakon njega. Zvezdana Stanković, njegova bliska prijateljica i autorica monografije o njemu, svojedobno je istaknula koliko joj nedostaje Rankić i čvrsta veza koju dijele, unatoč njegovoj odsutnosti.
Rankićev izlazak s kazališne scene tipičan je i savršeno usklađen s njegovim pogledima i pristupom umjetnosti. Naime, radije je izbjegao svečani ispraćaj u Beogradskom dramskom kazalištu, prožet klišejima o umjetničkim dometima i sentimentalnim oproštajima. Umjesto tihog odlaska, odlučio je stvoriti dramatičan izlaz.
Ograničio se na sobu za šminkanje, gdje je bojicama na zrcalu naškrabao “Živjela sloboda” prije nego što je izašao kroz prozor u prizemlju. Čineći to, odbacio je ideju da ga se doživljava kao umirovljenog glumca čija je karijera završila. Simboličnom gestom istaknuo je svoju čežnju za slobodom i umjetničkom autonomijom, okrećući se od sustava koji nerijetko zanemaruje umjetnike.
- Nažalost, nakon izvanrednog ostvarenja “Sretnih ljudi”, Zoran Rankić nije dobio nijednu zapaženiju ulogu, što je rezultiralo osjećajem gorčine. Osjetio je duboko razočaranje što ga je, prema medijskim izvješćima, svijet u koji je toliko uložio naizgled previdio.
Dana 12. prosinca 2019. godine otputovao je pred svega tridesetak nazočnih. Oproštaj su obilježile nazočnosti samo dvije glumačke kolegice Vlaste Velisavljević i Ljiljane Lašić, što je naglasilo koliko su njegovi bivši vršnjaci malo cijenili njegovu odsutnost. Tiha i skromna priroda ovog sprovoda navela je mnoge da vjeruju da su mu njegovi vršnjaci učinili nepravdu, što je samo naglasilo nedostatak priznanja koje je iskusio u svojim poznim godinama.
- Unatoč brojnim izazovima, Rankić je izvršio značajan utjecaj na srpsku kulturu. Njegovi nastupi, posebice u ulozi Nikole Kalabića u mini-seriji “Posljednji čin” i Žarka Popare u seriji “Sretni ljudi”, ostali su duboko ukorijenjeni u kolektivnom sjećanju.
Cijenjena osoba u Beogradskom dramskom pozorištu, stekao je priznanje svojim talentom za satiru, dramaturgiju, režiju i poeziju. Rankić je rođen u Derventi (BiH) 1935. godine, a na filmu i televiziji tumačio je 26 likova. Osim toga, preuzimao je razne uloge na radiju i osvajao publiku svojim interpretacijama poezije na brojnim književnim događanjima.
Unatoč usamljenosti i nepravdi od onih do kojih mu je stalo, Zoran Rankić ostao je zapamćen kao glumac zapažene karijere i vibrantnog duha. Bio je umjetnik koji je dosljedno slijedio svoju strast, čak i ako ga je to odvelo s pozornice, s porukom slobode koja se odražavala u zrcalu. Njegov narativ, bogat tugom, žarom i kreativnom slobodom, ilustrira zamršenu i često kontradiktornu prirodu umjetnosti, poput samog života.