Riža odnosno pirinač je esencijalna namirnica širom svijeta u rangu sa pšenicom, kukuruzom i ostalim. Postoji stotine načina da se pripremi, a danas vam otkrivamo kako da je bolje skuhate.
- Riža je jedna od najkonzumiranijih namirnica u svijetu, a iako se prvenstveno poslužuje kuhana kao prilog, postoje brojni načini njezine pripreme. Danas vam nudimo prijedlog kako poboljšati njegov okus.
Okus riže kuhane ovom metodom doista je izvanredan, a tehnika je iznenađujuće jednostavna – puno lakša nego što se moglo pretpostaviti. Nakon što iskusite ovaj osebujni način pripreme riže, postat će vam jasno zašto niti jedna alternativna metoda nije dorasla njegovoj učinkovitosti. Slijedeći ovaj recept, naučit ćete važnu tehniku kuhanja riže koja naglašava važnost korištenja vode od ispiranja riže.
Nakon što ste procijedili rižu pomoću finog cjedila, dobro je isperite pod mlazom vode. Umjesto da izbacite vodu, zadržite je jer sadrži neočekivane količine važnih hranjivih tvari poput fosfora i kalcija koje je riža upila. Ove novopronađene informacije zasigurno će biti cijenjene. Korištenje rižine vode za zalijevanje biljaka ima nekoliko prednosti.
Kada se koristi dosljedno, pomaže u očuvanju pH ravnoteže tla. Osim toga, rižina voda prirodna je i učinkovita opcija za čišćenje voća i povrća. Kako biste poboljšali okus svojih jela i uklonili sve neželjene mirise ribe, samo dodajte malu količinu soli u vodu dok pripremate meso ili plodove mora iz trgovine.
- Osim toga, može ukloniti hrđu, izbijeliti tkanine i izvršiti srodne funkcije. Neophodne komponente za pripremu jela od riže su 30 grama neslanog maslaca, 2 grama mljevenog crnog papra, 200 grama oguljene riže, 8 grama soli i 1200 mililitara pilećeg temeljca.
Ostavite rižu da odstoji kako bi izbacila višak vlage. U tavi otopite maslac i ubacite rižu dok se kuha. Nakon što je ispiranje završeno, dopustite da ostatak vode ispari. Zatim dodajte juhu i začinite solju i paprom po želji. Ostavite smjesu da se kuha na laganoj vatri oko 18 do 20 minuta. Tako ćete riži dati vremena da upije svu tekućinu.
Ako nakon kuhanja ostane tekućine, jednostavno je bacite. Na kraju poslužite rižu kao divan prilog koji je i dobro začinjen i mekan. Postoji i još nekoliko savjeta koje treba uzeti u obzir prilikom kuhanja riže. Potrebna količina riže mijenjat će se ovisno o tome koliko ljudi poslužujete. Provjerite imate li pri ruci dovoljno vode, zajedno s prstohvatom soli i otprilike 2-3 kapi bijelog rižinog octa za svaki kilogram riže.
- Osim toga, ne zaboravite koristiti odgovarajuću količinu masti u loncu ako je potrebno. Za početak pripreme riže stavite je u zdjelu i napunite vodom. Rižu dobro operite rukom, umjesto da je ispirete pod tekućom vodom.
Dok perete rižu, protresite je u sudoperu kako biste uklonili sve vidljive nečistoće. Obično su dovoljna 1-2 nježna pranja, ali za stariju rižu preporuča se da ispiranja budu maksimalno tri. Nakon drugog ispiranja lagano izmasirajte rižu rukama, zatim ocijedite vodu i stavite je u dublji lonac. Dodajte sol i dobro promiješajte. Pustite rižu da nesmetano odstoji trideset minuta prije kuhanja.
Za savršenu mekoću kuhajte 5-10 minuta prije posluživanja. Nikada nije bilo jednostavnije prepustiti se divnim okusima ovog priloga. Uživajte u svakom ukusnom zalogaju! Riža je ključna namirnica u prehrani brojnih zemalja diljem svijeta, posebice u južnoj i istočnoj Aziji. Ovo rašireno oslanjanje na rižu može se pratiti unatrag do Kine i njezinih susjednih područja, da bi na kraju doseglo Šri Lanku i Indiju.
- Zatim je proširio svoj utjecaj na Grčku i mediteranske nacije, prije nego što je napredovao u južnoj Europi i sjevernoj Africi. Brazil je s njom upoznao Portugal, dok ju je Španjolska donijela u Srednju i Južnu Ameriku.
Njegova nevjerojatna sposobnost da raste iu suhim pustinjama Saudijske Arabije iu zelenim, vlažnim deltama jugoistočne Azije doista je intrigantna. Značaj riže u azijskim zemljama, kao što je Tajland, naglašen je činjenicom da izraz “jesti” doslovno znači “jesti rižu”. Trenutno riža ima ključnu poziciju kao glavna prehrambena namirnica diljem svijeta, osiguravajući približno 20% dnevnog unosa kalorija za globalnu populaciju.
Iako je riža dostupna u raznim oblicima, kao što su riža dugog zrna, kratkog zrna, basmati i arborio, samo je ograničen broj sorti široko rasprostranjen i dostupan. S profilom makronutrijenata koji se sastoji od 77% ugljikohidrata, riža je hranjiva opcija s niskim udjelom masti i visokim udjelom škroba.