Oglasi - Advertisement

 

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

 

Povećana seizmička aktivnost na Santoriniju: Preventivne mjere u cilju zaštite stanovništva

U posljednjim satima zabilježena je povećana seizmička aktivnost na području Santorinija i okolnih grčkih ostrva, što je dovelo do hitnog usvajanja preventivnih mjera civilne zaštite. Ove mjere uključuju zatvaranje škola, otkazivanje javnih događaja i izbjegavanje masovnih okupljanja u zatvorenim prostorima.


Serija zemljotresa izazvala zabrinutost

Komitet za seizmički rizik donio je odluku o pojačanim mjerama nakon niza uzastopnih potresa u morskom području između Santorinija i Amorgosa. Među njima su i dva jača zemljotresa magnitude 4,3 i 4,1 po Rihteru, koja su zabilježena u subotu u blizini ostrva Anafi, dok je u nedjelju ujutro registriran još snažniji potres jačine 4,5 stepeni.

Poznati grčki seizmolog Gerasimos Papadopulos oglasio se putem društvenih mreža, navodeći da se zemljotresi nastavljaju bez prestanka, pri čemu su mnogi jači od 3,5 stepeni.

“U posljednjim satima seizmička aktivnost je intenzivirana. Potresi su tektonski, a ne vulkanski, ali nivo seizmičkog rizika je porastao u odnosu na prethodna 48 sata, usljed povećanja broja zemljotresa, njihove jačine i pomjeranja epicentara prema sjeveroistoku.”


Najjači potres zabilježen jutros

Prema podacima Geodinamičkog instituta, u nedjelju ujutro u 08:48 registrovan je zemljotres magnitude 4,1, s epicentrom u morskom području 21 kilometar jugozapadno od Arkesinija, Amorgos, na dubini od 13,5 kilometara.

Nekoliko minuta kasnije, u 09:22, uslijedio je jači potres magnitude 4,5 stepeni, s epicentrom 22 kilometra jugozapadno od Arkesinija, na dubini od 14,6 kilometara.

Osim ovih potresa, u kratkom vremenskom intervalu zabilježeno je još najmanje 11 manjih zemljotresa, od kojih su neki premašili jačinu od 3,4 stepena po Rihteru.


Vanredni sastanak naučnog komiteta

Predsjednik Organizacije za planiranje i zaštitu od zemljotresa (OASP), profesor Efthimios Lekas, sazvao je hitan sastanak Naučnog komiteta za procjenu seizmičkog rizika i Komiteta za praćenje vulkanskog luka Grčke. Na sastanku su učestvovali ministar za klimatske krize i civilnu zaštitu Vasilis Kikilias, zamjenik ministra Evangelos Tournas, generalni sekretar civilne zaštite Vasilis Papageorgiou i rukovodstvo Vatrogasne službe.

Zaključeno je da trenutna seizmička aktivnost nije povezana s vulkanskim procesima, već je rezultat tektonskih pomjeranja podvodnih raseda.


Usvojene preventivne mjere

Nakon analize situacije, komitet je preporučio sljedeće preventivne mjere:

  • Zatvaranje svih škola na Santoriniju u ponedjeljak, 3. februara 2025.

  • Izbjegavanje masovnih okupljanja u zatvorenim prostorima.

  • Ograničavanje pristupa lukama Amoudi i Stari Port u Firi, radi smanjenja rizika u slučaju jačih potresa.

Lokalne vlasti su već počele s implementacijom ovih mjera, pozivajući građane na oprez i pridržavanje preporuka nadležnih institucija.


Nastavak praćenja seizmičke aktivnosti

Naučni timovi nastavljaju pomno pratiti situaciju kako bi se procijenila potreba za dodatnim mjerama.

“Građani mogu pronaći detaljne smjernice o zaštiti od zemljotresa na zvaničnim stranicama Organizacije za planiranje i zaštitu od zemljotresa (www.oasp.gr) i Ministarstva za klimatske krize i civilnu zaštitu,” navodi se u saopštenju nadležnih službi.

Iako za sada nema znakova vulkanske aktivnosti, stručnjaci upozoravaju da bi nastavak seizmičkih podrhtavanja mogao povećati rizik od jačih potresa u narednim danima.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here