Oglasi - Advertisement

Jedna od najzapaženijih pjevačica narodne i romske glazbe na ovim prostorima bila je Usnija Redžepova. Nakon dugotrajne i izazovne borbe s okrutnom bolešću, Usnija Redžepova preminula je 2015. godine, a njen životni put nije bio nimalo lak. Samo tjedan dana prije smrti, pjevačica je hitno prebačena u bolnicu zbog respiratorne bolesti koju nije uspjela preboljeti na vrijeme; ipak, unatoč značajnim izazovima s kojima se suočavala, zadržala je svoju nadu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Posljednji dani njezina života bili su nesnosno izazovni. Uprkos nesnosnoj boli koju je pretrpela, trudila se da ostane optimista do kraja, što je izrazila u izjavi za Kurir. Usnija Redžepova, folk pjevačica romskog i turskog podrijetla rođena u Skoplju i identificirana kao makedonsko-srpska i jugoslavenska, cijelu svoju karijeru posvetila je radu u Beogradu.

Da ne bi bilo nesporazuma, Usnija se javnosti isprva predstavljala prezimenom Jašarova, jer su je često zamjenjivali s jednako nadarenom pjevačicom Esmom Redžepovom, s kojom, unatoč raznim glasinama, nije imala nikakve obiteljske veze. Njezina pjevačka karijera započela je sredinom 1960-ih, nakon preseljenja u Beograd 1964. Tijekom svog plodnog putovanja izdala je devet albuma uz pet singlova i EP-ja.

  • Kao neupitni autoritet za makedonsku narodnu glazbu i pjesme iz južne Srbije, njezine izvedbe na romskom i turskom jeziku bile su doista dirljive. Svoj nevjerojatan uspon može zahvaliti tumačenju Koštane, lika iz djela Borislava Stankovića, u drami Raše Plaovića. Ova je produkcija doživjela nevjerojatnih 25 godina u Narodnom kazalištu u Beogradu. Među 192 Usnine izvedbe, Koštana je gostovala preko 150 puta.

“Što kažete na partiju Twista? Ovaj talentirani pojedinac, kako bilježi Biografija, na svijet je došao 4. veljače 1946. godine u Skoplju u Makedoniji. Njen otac Jašar bio je romskog porijekla, a majka Sabrina Turkinja. Oba roditelja već su bila u braku, au ovoj zajednici njezina je majka dovela dvoje djece u obitelj. Usnia se, zajedno s još troje braće i sestara, pridružila kasnije. U stanu u Skoplju, koji je njezin otac dobio od vojske, živjeli su jednostavno. Po zanimanju je bio vodoinstalater.

  • O domu se brinula njezina majka, a sudeći po brojnim pjevačevim intervjuima, njezino je odrastanje bilo skromno, ali joj ništa nije nedostajalo. Bila je prilično sramežljiva i, za razliku od svoje braće i sestara, nije imala hrabrosti pjevati čak ni uz oca na obiteljskim slavljima i okupljanjima. Kako to često biva, ne može se izbjeći njihova sudbina; Tako se Usnija igrom slučaja našla u pjevačkom programu Radio Skoplja.

Njena izvedba pjesme Radmile Karaklajić ‘Ajmo svirat twist’ oduševila je sve, kako publiku, tako i glazbene urednike. Unatoč velikoj potražnji za pjevačicom, njezin otac je ostao odlučan jer se takvo zanimanje u tom razdoblju smatralo sramotnim za žene. Inzistirao je da njegova kći Usnia završi svoje obrazovanje i utjelovi kvalitete marljive i ugledne žene po njegovim standardima.

  • Njegovi prigovori njezinoj karijeri bili su toliko izraženi da je čak i nakon što je postigla značajan uspjeh, često kritizirao njezin izbor odijevanja. Po završetku srednje škole, Usnija je napustila svoju obitelj i Skoplje te se preselila u Beograd kako bi upisala arapski studij na Filološkom fakultetu. Živeći u naselju Krnjača, daleko od užurbanog gradskog središta, prigrlila je skromni studentski stil života i odlučila nastupati po barovima i restoranima kako bi dodatno zaradila.

Jedne od tih večeri kada je bila okupirana, naišla je na makedonskog glazbenika Naska Djorleva, koji je vodio svoj ansambl i pozvao ju je da preuzme ulogu vodeće pjevačice u njegovom bendu. Tijekom pet godina nastupali su diljem Jugoslavije. Za nju je fakultet stalno nestajao u pozadini. Iako je nastavila studij nakon petogodišnjeg putovanja, nije završila svoje početne težnje 1969. i konačno je potpuno napustila fakultet 1973. Umjesto da se nastavi baviti znanošću, preuzela je ulogu Koštane u drami istog titula.

  • Divili su joj se i Tito i Castro. Predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito duboko je cijenio glazbu Usnije Redžepove. Imali su priliku da se upoznaju kada je ona pozvana da nastupi za lovce na njegovom imanju u Karađorđevu. Nakon njezina nastupa prišao joj je Titov pomoćnik s viješću da se predsjednik želi susresti s njom.

Uz njega, razveselila je i meksičkog veleposlanika koji je izrazio želju da dobije jednu od njezinih ploča. Izmamila je smijeh publike kada je dobacila da će mu poslati album ako joj da svoju adresu. Jednom prigodom, kada je kubanski predsjednik Fidel Castro posjetio Jugoslaviju, Usnia je dobila poziv da nastupi gostima na večeri. organizirao Tito na Brionima.

  • Tijekom cijele večeri, dok je pjevala, Tito joj je neprestano davao znak da sjedne za njihov stol; međutim, kabel njezine mikrovalne pećnice bio je prekratak. Zbog toga je Castro ustao i stavio svoju stolicu točno ispred Usnije, što je navelo i ostale uzvanike, nakon čega je kubanski predsjednik zatražio od nje da izvede pjesmu “Tito putuje Rumunjskom”. Njezina jedina želja bila je imati dijete.

Te godine, na probi za “Koštanu”, upoznala je ljubav svog života – Slavoljuba Šešića Šeleta, koji je radio kao aranžer i glazbeni urednik na Radio Beogradu. Iako se nisu odmah zaljubili, razvili su čvrsto prijateljstvo. Ipak, jednom prilikom, Usnia je priznala da je osjetila ogromnu energiju “kada je Schele prvi put ušao u sobu. Tijekom posjeta Njemačkoj, prijateljstvo je neočekivano preraslo u ljubav, što je dovelo do vjenčanja para u Beogradu 1978.

  • Cijeli svoj profesionalni život posvetili su srcu Beograda, ali su 1990-ih živu gradsku aktivnost zamijenili vikendicom u Moštanici, u blizini glavnog grada Srbije. No, nakon samo pet godina vratili su se užurbanom životu za kojim su čeznuli. U intervjuu iz 2006. izjavila je da je njen brak fantastičan i napomenula da su jedini aspekt za kojim čezne u svom životu njena djeca. Usnijina tuga za svojom djecom bila je općepriznata činjenica. Sama do kraja.

Poznavatelji Slavoljuba i Usnije prepoznali su njihovu duboku vezu. Stoga nije šok da je njegova smrt duboko utjecala na njezin život 2013. Stvari su krenule nagore kada je poznata pjevačica otkrila da se bori s rakom pluća. Unatoč tome što je počela s kemoterapijom i što je njezina imenjakinja Esma činila sve da Usniju nagovori na liječenje u Njemačkoj, za nju je na kraju bilo prekasno.

  • Progresija bolesti i prisutnost metastaza spriječili su bilo kakve dodatne mogućnosti liječenja. Prema izvješćima iz tog razdoblja, Redžepova je osjećala jake bolove i teško disala te je posljednje dane provela u ležećem položaju. Rečeno je da je znatno izgubila na težini, postavši gotovo neprepoznatljiva jer nije mogla jesti hranu, oslanjajući se isključivo na vodu za hidrataciju. U kolovozu 2015. dala je jednu od svojih posljednjih izjava, otkrivši da je prošla dvije kemoterapije, a da je drugi tretman imao razoran učinak na nju. U to je vrijeme teško govorila i trebao joj je dodatni kisik.

Esma je uz svoju kolegicu ostala do posljednjeg dana, dok su je ostale kolege iz estrade često dolazile vidjeti. Usnija Redžepova preminula je 1. listopada 2015. u Beogradu u 74. godini života nakon dugotrajne i izazovne borbe s nemilosrdnom bolešću. Njezino nasljeđe obilježeno je životom bogatim glazbom i dubokim emocijama, ispunjen brojnim hitovima. Svojim osebujnim glasom i ikoničnim izgledom zaslužila je svoje mjesto među najslavnijim i najomiljenijim pjevačicama bivše Jugoslavije, blistajući u plejadi zvijezda.

  • Na posljednjem ispraćaju Usnije nisu izostali njeni kolege iz Makedonije, a nije bilo ni oproštajnih govora niti riječi zahvale na rastanku. Ovom posljednjem, skromnom i prigušenom ispraćaju prisustvovali su samo njen najbliži brat Reško, snaha Emira, rodbina iz Skoplja, te pjevači Esma Redžepova i Vasko Jankov.

Od dužnosnika, na dženazi je bio i Nedžad Mustafa, ministar bez portfelja u Vladi Makedonije koji predstavlja romsku zajednicu. Nakon oproštaja od obitelji, prijatelja i drugova iz djetinjstva u blizini lijesa postavljenog ispred kapelice, odakle se spontano prolomio pljesak prije polaska povorke, Usnija je položena na muslimanski dio groblja Butel u Skoplju, uz svoje najbliže rodbina. Time joj je ispunjena posljednja želja, iako je “duboko vezana za Beograd, iz kojeg je bila počašćena dostojanstvenim ispraćajem do Skoplja.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here