Veš mašina ili perilica rublja je nešto što svi danas imamo u domaćinstvima i znatno nam olakšava živote. Međutim, ove mašine imaju na sebi mnoge oznake i opcije od kojih jako malo koristimo. Danas otkrivamo jednu funkciju koju možda niste znali.
- Na sreću, kućanski aparati pružaju neprocjenjivu pomoć domaćicama, znatno pojednostavljujući zahtjevnu prirodu kućanskih poslova. Među ovim aparatima, perilica rublja ističe se kao jedan od najvažnijih, koji osigurava čistoću naše odjeće.
Unutar niza značajki koje se nalaze na perilicama rublja, potrošači često zanemaruju brojne elemente i pogrešno ih tumače. Posebno zbunjujući simbol koji je izazvao zbrku i spletke na platformama društvenih medija je nedostižna ikona “leptira”. Koristeći snagu digitalnog svijeta, korisnik na Twitteru krenuo je u pokušaj da razjasni tajanstveni amblem prikazan na njegovoj perilici rublja.
Koristeći kolektivno znanje online zajednice, tražio je pomoć putem poziva za retweetove, pozivajući druge korisnike da pomognu u razotkrivanju misterija oko nedostižnog simbola leptira. Otvaranje objave izazvalo je značajnu intrigu i potaknulo široki dijalog. Iako su se brojni pojedinci upuštali u povremena nagađanja o značenju amblema “leptira”, bilo je i onih koji su s točnošću shvatili njegovu pravu namjeru.
Perilica ima simbol leptira, koji označava specijalizirani ciklus dizajniran posebno za pažljivo tretiranje osjetljivih tkanina, uključujući svilu, saten i zavjese. Namjera iza programa “Butterfly” je pružiti opciju čišćenja koja je nježna i prikladna za predmete koji ne zahtijevaju intenzivno pranje.
Glavni cilj ovog programa je osigurati učinkovito čišćenje upotrebom mlake vode i blagim ciklusom centrifuge. Primjenom ovog pristupa čuva se integritet osjetljivih materijala, čime se štiti od potencijalnih oštećenja. Nadalje, program “Butterfly” pomno je osmišljen kako bi se osigurala maksimalna učinkovitost uz značajno smanjenje vjerojatnosti štetnih učinaka. Korisnici često zanemaruju širok raspon opcija koje su dostupne za njihove perilice rublja.
Značajan aspekt, koji se naziva programom “leptir”, pokazuje kako poboljšane značajke mogu značajno poboljšati iskustvo pranja rublja, posebno u njezi osjetljivog tekstila. Potičem vas da koristite ovu značajku tijekom nadolazećeg pranja osjetljive odjeće i promatrate njenu izvanrednu učinkovitost u održavanju kvalitete vaše odjeće.
- Godine 1858., čovjek po imenu Hamilton Smith razvio je prvu perilicu rublja u Pittsburghu. Ovaj pionirski uređaj imao je bubanj s ravnom osovinom koja je bila opremljena lopaticama. Osovina bi se okretala samo okretanjem ručke koja je bila pričvršćena na nju.
Smith je iste godine dobio patent za svoj izum. Iako je ova perilica bila radno intenzivna i imala je sklonost oštećivanju odjeće, postavila je temelje za evoluciju strojnog pranja. Sljedeće godine svjedočili smo predstavljanju njemačke perilice rublja s miješalicom nalik oku.
Dok se ova mješalica penjala i spuštala, opružne tiple neprestano su zahvaćale odjeću. Krajem 19. stoljeća perilica se transformirala u osmerokutni cilindar, kojim se moglo upravljati ručno preko ručke. Kada je došlo vrijeme za pranje, u cilindar je ubačena vruća voda s sapunom.
Nakon procesa čišćenja, odjeća je izvučena pomoću valjaka. Alfon Fisher, podrijetlom iz Chicaga, bio je pionir odgovoran za razvoj prve električne perilice rublja 1910. godine. Iako je ovaj revolucionarni uređaj lansiran na tržište, njegova prodaja je bila ispod projekcija. Međutim, nakon završetka Prvog svjetskog rata došlo je do značajnog porasta prihvaćanja perilice rublja u javnosti. Godine 1922.
- Howard Snyder transformirao je industriju svojim izumom električne perilice rublja, koja je kasnije doživjela masovnu proizvodnju u Iowi. Poboljšane mogućnosti ove perilice značajno su pridonijele njezinoj sve većoj privlačnosti među potrošačima.
Sljedeće godine njemački proizvođači predstavili su vlastitu varijantu perilice koja je za grijanje koristila peć na ugljen. Ova perilica rublja ima spremnik koji ima mali otvor. Nakon umetanja odjeće, uključuje se motor koji povezuje osovinu s spremnikom i rezultira kontinuiranom rotacijom u suprotnom smjeru.