Mnogi pojedinci s Balkana su otišli i nastavljaju odlaziti u strane zemlje u potrazi za životom koji zaslužuje čovječanstvo, a Njemačka je često bila njihova destinacija. U Njemačkoj pojedinci imaju pravo na mirovinu nakon najmanje pet godina uplaćivanja doprinosa. Iako ovaj vremenski okvir predstavlja osnovno pokriće potrebno za odlazak u mirovinu, beneficije se uvelike razlikuju za one koji su davali dosljedne doprinose tijekom svoje karijere.
Njemački mirovinski sustav nailazi na sve veće poteškoće zbog sve većeg broja starijih građana koje mlađe generacije moraju uzdržavati. Kako bi se riješio ovaj problem, predložena je reformska inicijativa poznata kao “Mirovinski paket II”, s ciljem provedbe izmjena mirovinskog okvira.
Kakvi se financijski rezultati mogu očekivati nakon pet godina rada? U Njemačkoj se osoba koja je u karijeri u prosjeku posvetila 45,2 godine može očekivati mjesečnu mirovinu od oko 1500 eura. Ipak, mnogi umirovljenici smatraju da se njihova stvarna situacija razlikuje od očekivanog, jer prosječna neto mirovina trenutno iznosi samo 1007 eura. Za one koji razmišljaju o prijevremenom umirovljenju, bitno je pripremiti se za znatna smanjenja naknada. Pojedinci sa samo pet godina uplaćivanja doprinosa suočit će se s znatno smanjenom mirovinom.
Prema proračunskom okviru, osoba koja ima minimalni staž osiguranja od pet godina može očekivati mjesečnu mirovinu od oko 196,60 eura. Ova brojka je izvedena iz sustava mirovinskih bodova. Kako se obračunava mirovina? U Njemačkoj se mirovinski sustav koristi formulom koja uzima u obzir više čimbenika pri određivanju iznosa mirovine. Za ostvarivanje jednog mirovinskog boda u 2024. pojedincu je potreban bruto godišnji prihod od 45.358 eura, koji se procjenjuje usporedbom godišnje plaće zaposlenika s prosječnom plaćom.
Faktor pristupa: Ova komponenta razmatra potencijalna zbrajanja i oduzimanja. Odbici se primjenjuju kada se osoba umirovi prije zakonske dobi, dok se dodatne isplate mogu odobriti ako se umirovljenje dogodi nakon navršene zakonske dobi. Ako nema dodavanja ili oduzimanja, faktor pristupa ostaje 1,0. Procjena mirovine za 2024.: vrijednost mirovine iznosi 39,32 eura po bodu, uz moguće prilagodbe na temelju prevladavajućih ekonomskih uvjeta. Slijedi izračun mirovine nakon pet godina staža:
Izračun se odvija ovako: množenjem 5 bodova pristupnim faktorom 1, zajedno s trenutnom vrijednošću mirovine od 39,32 eura i faktorom vrste mirovine 1, dobiva se mjesečni iznos od 196,60 eura. Kakva je budućnost njemačkog mirovinskog sustava? Projekcije pokazuju da će otprilike 16,5 milijuna pojedinaca iz “baby boom” generacije dostići dob za umirovljenje do 2036. godine, čime će se povećati pritisak na njemački mirovinski fond.
U svjetlu toga, Vlada razvija reforme s ciljem jamčenja dugoročne održivosti sustava i omogućavanja dostojanstvenog odlaska u mirovinu za sve građane. Ukratko, iako je njemački mirovinski okvir osmišljen tako da uključuje dugoročne doprinose, minimalna mirovina koja se nudi nakon pet godina rada ostaje prilično skromna.
Dodatni tekst:
Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i mirisu, jedna je od najstarijih ljekovitih biljaka i bio je vitalni element prirodnih praksi liječenja i globalne kulture. Podrijetlom iz središnje Azije, ova izvanredna biljka ima povijest dužu od pet tisuća godina i raširena je u više regija diljem svijeta. Prepun hranjivih tvari, češnjak jača imunitet i nudi široku lepezu zdravstvenih prednosti.
Alicin, primarni aktivni sastojak koji se nalazi u češnjaku, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitskim svojstvima. U staroegipatskom društvu češnjak je imao golemu važnost i bio je cijenjen kao sveta biljka; robovi su ga dobivali kako bi povećali svoju snagu i otpornost, a ostaci češnjaka otkriveni su u grobnicama faraona. Isto tako, u staroj Grčkoj i Rimu sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici unosili prije ulaska u bitke kako bi povećali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti.
Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je postao poznat po svojim blagodatima za zdravlje. Priznat po svojoj kulinarskoj i medicinskoj upotrebi, češnjak je vitalna komponenta u bezbrojnim receptima i glavna namirnica u svakoj kuhinji. Ima bitnu ulogu u prehrani, a služi kao začin za gotovo sva jela. U suvremenom društvu mnogi ga doživljavaju kao prirodni antibiotik koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Savjetuje se redovita konzumacija češnjaka u sirovom stanju, a za suzbijanje neugodnog zadaha mogu se koristiti limunov sok, jabuka, menta, mlijeko, žvakanje zrna kave ili mješavina s maslinovim uljem.