Želudac može da nam zada mnoge probleme koji idu od probave pa čak i do raspoloženja i mentalnih funkcija. Stoga je dobro imati način da se borite protiv stomačnih problema. Danas vam otkrivamo šta jedan doktor kaže o svemu tome.
Gastroenterolog prof. dr. Vojislav Perišić savjetovao je osobama da ne koriste sodu bikarbonu na svoju ruku ako smatraju da imaju problema sa želučanom kiselinom. Ovaj pristup ne pruža trajno rješenje i neučinkovit je u rješavanju problema, jer donosi samo kratkoročno olakšanje dok se okolnosti prirodno ne slegnu. Umjesto toga, on predlaže ovu metodu za rješavanje problema.
- Tradicionalni pristup uključuje konzumiranje nečega što smatrate neugodnim i zatim uzimanje tablete antacida. Ako osjetite olakšanje nakon 45 minuta, to ukazuje na kiselost. Dakle, što je soda bikarbona?
Djeluje tako da kiselinu neutralizira otprilike pola sata, nakon čega se njezino djelovanje smanjuje. Nema zahtjeva za dugodjelujućim lijekovima; Soda bikarbona je bitna jer pomaže zadržati vodu dok specijalisti odlaze, pojasnio je dr. Perišić. Dr. Perišić predlaže da postoje tihe kiseline koje možda ne izazivaju intenzivnu žgaravicu, ali ipak mogu stvarati nelagodu.
U tim situacijama preporučljivo je piti čaj: počevši od šalice čaja od gospine trave prije doručka, jer je to jedini čaj koji ima spoj koji oblaže želučanu sluznicu, a nakon doručka čaj od mente. Bilo bi korisno popiti oko 4 do 5 šalica čaja od paprene metvice tijekom dana. Koja hrana i piće se preporučuju onima koji imaju trajne želučane tegobe?
Dr. Vojislav Perišić je napomenuo: „Nedostatak gazirane kisele vode može uzrokovati probleme“, a potom je dao neke preporuke o prehrani. Profesor je iznenadio mnoge raspravom o tome zašto jogurt možda nije koristan, ustvrdivši da obroke treba rasporediti tijekom dana i istaknuo potrebu za raznolikom ponudom namirnica u prehrani.
Liječnik je savjetovao: “Konzumirajte pet manjih obroka tijekom dana, dajući prednost izboru s niskim udjelom masti. Uključite lakše ugljikohidrate poput pirea od krumpira i mrkve, pripremite malo umaka od jabuka, a zatim okusite bananu. Pržena piletina također može biti prikladna opcija; međutim, ne sadrži masnoće koje obično pojačavaju osjećaj sitosti tijekom probave.
- Luk je bogat hranjivim tvarima i ima kvercetin, koji se često smatra božanskom hranom. Doktor Perišić ispričao je kako je njegova pokojna majka prerezala luk na pola i pustila da potamni na štednjaku prije nego što bi ga ubacila u juhu, jer je prepoznala njihove zdravstvene prednosti.
DODATNI TEKST
Svakodnevna konzumacija mesa je neophodna, a dok je soju dopušteno uključiti u prehranu, moram priznati da to nije moja preferencija. Moram naglasiti da je najkvalitetnije meso u pravilu dostupno u američkim mesnicama, gdje se češće jede govedina nego teletina.
Što objašnjava ovo? Tamnocrvena nijansa ukazuje na značajnu prisutnost željeza, a tamo gdje se nalazi željezo, obično je prisutan i cink”, pojasnio je. „Kada birate goveđi komad, on općenito ima malo masnoće, što je prednost i nudi vitamin D. Govedina je obično ekonomičnija i poželjnija od svinjetine.
Odlučite li se za svinjetinu, koncentrirajte se samo na but i pazite da konzumirate samo crveni dio nakon što se osuši – nastavila je liječnica. Koje vrste mesa trebamo izbjegavati? Postoje četiri vrste mesa koje bismo trebali izbjegavati. Prvo, biftek treba ograničiti, jer dr. Kecia Joy ističe da njegova konzumacija u velikim količinama može izazvati upalu i pridonijeti debljanju.
Visoke razine zasićenih masti koje se nalaze u odresku mogu povisiti loš kolesterol, povećavajući rizik od srčanih bolesti. Slijedi janjetina u kojoj se može uživati u umjerenim količinama; međutim, važno je upamtiti da je bogat mastima i da može nepovoljno utjecati na zdravlje kardiovaskularnog sustava.