Ako često osjećate trnce u rukama, važno je obratiti pažnju na ovaj simptom jer može ukazivati na značajan zdravstveni problem. Naime, ruke posjeduju najosjetljivije receptore za dodir, koji su živcima povezani s mozgom.
Unatoč tome, ako se bilo koji od tih živaca ošteti ili doživi kompresiju, mozak neće moći protumačiti signale koje prenose receptori, što dovodi do osjećaja trnaca u rukama, napominju Lepa & sretna. Stručnjaci upozoravaju da uporni trnci u rukama mogu značiti postojanje dva značajna medicinska stanja: poremećaj rada štitnjače i povećan rizik od moždanog udara.
Hipotireoza, koju karakterizira nedovoljna razina hormona štitnjače, može dovesti do oštećenja živčanog sustava, što se često manifestira kao trnci u rukama. Ako uz ove simptome primijetite debljanje, gubitak kose ili stalnu hladnoću, važno je da se bez odgađanja obratite svom liječniku.
Medicinski stručnjaci također ukazuju da osjećaj pečenja u rukama može značiti početak moždanog udara. Ostali znakovi upozorenja uključuju iskrivljena usta, poteškoće u govoru ili jasnom razmišljanju, vrtoglavicu i zamagljen vid. Ako naiđete na bilo koji od ovih simptoma, neophodno je hitno potražiti liječničku pomoć.
BONUS TEKST:
Osjećaj trnaca u prstima, sličan osjećaju uboda sitnim iglama, manifestira se kada se pojave trnci. Ovaj osjećaj često nastaje zbog neadekvatne cirkulacije krvi u prstima ili zbog oštećenja živaca koji zahvaćaju šaku i prste. Osim toga, trnci mogu proizaći iz infekcija, upalnih stanja ili već postojećih medicinskih problema. Ovi trnci u prstima kategorizirani su kao parestezija, koja se prepoznaje kao neurološko stanje ili neuropatska bol koja je posljedica ozljede ili disfunkcije unutar perifernog živčanog sustava.
Ovaj se osjećaj može manifestirati kao trnci, “bockanje”, bockanje ili peckanje. Trnci nastaju zbog neadekvatnog protoka krvi, poremećaja cirkulacije ili oštećenja živaca koji utječu na cirkulaciju krvi u rukama i prstima. Općenito, trnci u prstima su privremeni i povlače se kada se ruka ponovno pokrene. Koji bi mogli biti mogući uzroci trnaca u prstima?
Nekoliko medicinskih problema, kao što je dijabetes, može dovesti do osjećaja trnaca u prstima. Osim toga, dugotrajni pritisak na živac uslijed aktivnosti poput ponavljajućih pokreta, finih motoričkih zadataka ili neadekvatnog položaja ruku tijekom spavanja također može uzrokovati trnce. Sljedeća stanja i bolesti povezane su s parestezijom, koju karakteriziraju trnci u rukama i prstima: Sindrom kubitalnog tunela nastaje zbog kompresije živca.
Kompresija ulnarnog živca na laktu obično se javlja u dugotrajnim slučajevima. Aktivnosti poput tipkanja, korištenja računalnog miša ili držanja mobilnog telefona uz uho mogu pridonijeti ovom stanju. Dodatno, mogu biti uključeni sindrom kompresije zgloba, polineuropatija (koja označava oštećenje perifernih živaca) i dugotrajna napetost mišića. Ostali čimbenici uključuju Raynaudov fenomen, reumatoidni artritis i nedostatak vitamina B12. Osjećate li trnce u prstima ili rukama? Što bi moglo značiti ako se osjeti utrnulost u malom prstu ili kažiprstu?
Osjećaj trnaca u prstima također može nastati zbog ortopedskih problema koji vrše pritisak na određeni živac. Medicinski stručnjaci navode da specifično mjesto trnaca ili određeni prst koji osjeća utrnulost može olakšati identifikaciju temeljnog problema. Na primjer, trnci i obamrlost u malom i prstenjaku mogu upućivati na uklještenje ili kompresiju ulnarnog živca u šaci, što je često povezano s komplikacijama u zglobovima ramena, lakta ili zapešća.
Osjećaj trnaca u kažiprstu, zajedno s atipičnim osjećajima u palcu i srednjem prstu, mogao bi upućivati na problem s srednjim živcem, potencijalno indikativnim za sindrom karpalnog tunela. Osim toga, trnci u prstima, zajedno sa simptomima poput nerazgovjetnog govora i glavobolja, mogu značiti kritično stanje, poput moždanog udara, koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.