Holesterol je nešto što nutricionisti i drugi liječnici stalno izučavaju i vode debate oko toga da li je štetan ili zdrav. Iako se sada zna da postoji loš i dobar holesterol, i dalje vrijedi znati koju hranu treba jesti. Danas otkrivamo šta jedna doktorica kaže o svemu tome.
Unatoč tome što se promovira kao alternativa bez kolesterola, ovaj proizvod značajno podiže razinu kolesterola. Dr. Stanišić tvrdi: “Postoje dodaci prehrani koji sadrže češnjak za koje se tvrdi da neće izazvati loš zadah, ali ako dodatak ne uzrokuje loš zadah, onda je neučinkovit.” Stoga je pametno suzdržati se od trošenja novca na takve proizvode.
O kolesterolu je govorila dr. Svetlana Stanišić, koja je dala smjernice o određenim načinima prehrane za osobe s ovim stanjem. Ukazala je na prevladavajuće pogreške mnogih pojedinaca i navela namirnice koje je općenito preporučljivo izbjegavati.
“Uobičajena praksa među fitness entuzijastima je odbacivanje žumanjaka, umjesto njih birajući niskokalorične omlete napravljene isključivo od bjelanjaka. Međutim, važno je napomenuti da je žumanjak bogat vrijednim nutrijentima. Ova kategorija obuhvaća namirnice poput mesa, jaja, mlijeka i mliječnih proizvoda.
- Iako je izvedivo živjeti bez ovih namirnica, liječnik naglašava važnost razmatranja alternativnih metoda prije odluke o uklanjanju mesa iz prehrane. On potom opisuje četiri strategije za učinkovito upravljanje razinama kolesterola.
Posebno se ističu zobene pahuljice kao izbor doručka, prvenstveno zbog sadržaja biljnih vlakana. Bitno je znati da se zobene pahuljice ne kupuju u prethodno zapakiranom obliku; umjesto toga, nabavimo zob, pomiješamo je s mlijekom i nastavimo kuhati. Prema liječniku, “zob je bogata betaglukanom, što je izvanredno jer inhibira recikliranje kolesterola u tijelu i smanjuje njegovu apsorpciju.”
Za učinkovito snižavanje razine kolesterola ključno je povećati unos mahunarki, sjemenki, lješnjaka, oraha i badema. Drugi pristup uključuje uključivanje lješnjaka, oraha i badema, koji su svi bogati fitosterolima, vrstom kolesterola biljnog podrijetla. Ovaj spoj sprječava apsorpciju kolesterola u crijevima, zbog čega je neophodno dati prednost njegovom povećanom unosu. Osim toga, preporuča se izbaciti margarin iz prehrane.
Iako mnogi ljudi pretpostavljaju da medicinski stručnjaci prije svega preporučuju smanjenje slatkiša zbog sadržaja šećera, ovo gledište nije sasvim točno. Sastojci kao što su hidrogenirano palmino ulje ili hidrogenirano biljno ulje, koji su u biti oblici margarina, često se pojavljuju u raznim kremama i napolitankama.
- Unatoč tome što se reklamira kao alternativa bez kolesterola, ironično je da značajno podiže razinu kolesterola – otprilike šest puta više od maslaca. To je jedan od razloga zašto su domaći kolači, koji koriste maslac, posebno omiljeni.
Četvrta strategija podrazumijeva uvođenje namirnica koje povoljno djeluju na razinu kolesterola, poput češnjaka koji je vrlo cijenjen u srpskoj kuhinji, ali i maslinovog ulja i plave ribe. Štoviše, liječnik preporučuje razmatranje upotrebe dodataka, upozoravajući na prekomjernu konzumaciju fitosterola, jer povišene doze mogu dovesti do negativnih nuspojava.
Dr. Stanišić napominje: “Pojedini dodaci prehrani koji sadrže češnjak tvrde da mogu poboljšati svježinu daha. No, ako ti dodaci stvarno ne ublaže neugodan zadah, oni su neučinkoviti. Preporučljivo je ne razbacivati se novcem na kojekakve stvari i držati se prirodnih supstanci za koje svi dobro znamo da su dobre za nas, jer ključ i leži u stvaranju zdravih prehrambenih navika.