Specijalist za rak otkrio je zajedničku karakteristiku kod osoba mlađih od 45 godina kojima je dijagnosticiran rak. Specijalist je također otkrio značajan porast slučajeva raka, što ukazuje da svaki novi pacijent koji dolazi u njihovu kliniku spada u ovu dobnu skupinu.

Dr. Nikolas Devit, onkolog sa Sveučilišta Duke u Sjevernoj Karolini, zajedno sa svojim kolegama, primijetio je značajan trend među pacijentima koji ulaze u njihovu kliniku posljednjih godina. Kako prenosi Mirror, on tvrdi da se porast broja mlađih pacijenata koji posjećuju kliniku može povezati s unosom nezdrave brze hrane.

Gotovo 75 posto hrane koju konzumiraju ljudi u SAD-u kategorizirano je kao ultraprerađena, puna potencijalno štetnih aditiva i sastojaka, što je zabrinjavajući trend koji se odražava i u Srbiji. Brojne studije su utvrdile vezu između prehrane bogate ultra-procesiranom hranom (UPF) i više od 30 zdravstvenih problema, uključujući razne vrste raka.

Preliminarna istraživanja pokazuju da brza hrana može promijeniti crijevni mikrobiom, koji se sastoji od korisnih bakterija u našem tijelu. Štoviše, pokazalo se da određena hrana iritira stijenke crijeva, što rezultira kroničnom upalom koja povećava vjerojatnost razvoja raka. Diljem svijeta zabilježen je nevjerojatan porast od 79 posto u slučajevima raka među mlađim pojedincima, zajedno s povećanjem stope smrtnosti od 28 posto.

BONUS TEKST:

Godinama je jasno da naš probavni sustav utječe na mozak. Mnogi od nas primjećuju niz probavnih problema koji se javljaju tijekom razdoblja značajnog stresa. Problemi s mentalnim zdravljem, uključujući depresiju, tjeskobu i Alzheimerovu bolest, mogu biti posljedica neadekvatne funkcije crijeva, osobito kada postoji manjak prebiotika (vlakana) i probiotika.

Razna istraživanja podupiru ovu tvrdnju, a nutricionistica Branka Mirković za naš portal donosi uvid u to koje namirnice obiluju ovim vitalnim komponentama te kako prehrani osigurati adekvatan unos korisnih bakterija. Naš izvor nas obavještava da mreža koja se sastoji od 200 do 600 milijuna neurona povezuje mozak s gastrointestinalnim traktom, omogućujući stalnu razmjenu informacija između crijeva i živčanog sustava.

Hormoni i enzimi također igraju neizravnu ulogu u ovoj promjeni, dajući značajan doprinos brojnim aspektima, kao što je očuvanje mentalnog blagostanja. Istraživanja pokazuju vezu između gastrointestinalnih problema i poremećaja spavanja, uključujući nesanicu. Dodatno, i prebiotici i probiotici pokazali su pozitivne učinke na poremećaje povezane s anksioznošću, koji obuhvaćaju napadaje panike, socijalnu anksioznost, opsesivno-kompulzivni poremećaj i razne fobije.

Štoviše, nedavna istraživanja pokazuju da probiotici mogu pomoći u ublažavanju simptoma depresije, poboljšanju stabilnosti raspoloženja i smanjenju razine stresa. I probiotici i prebiotici pokazali su pozitivne učinke na anksiozne poremećaje. Kada se konzumiraju, probiotici, koji su živi mikroorganizmi koji se uglavnom sastoje od bakterija, podržavaju zdravlje crijeva.

S druge strane, prebiotici predstavljaju posebnu vrstu vlakana koja hrane korisne bakterije, pomažući njihov rast i funkcioniranje unutar crijeva, smatra nutricionist. Kako biste osigurali dosljedan unos probiotika i prebiotika, razmislite o uključivanju sljedeće hrane i proizvoda u svoju svakodnevnu prehranu: Jogurt je istaknut kao jedan od najvažnijih izvora probiotika, nastao fermentacijom mlijeka s korisnim bakterijama mliječne kiseline.

Kefir, ljuto mliječno vrhnje dobiveno od kravljeg ili kozjeg mlijeka, obiluje različitim sojevima korisnih bakterija i kvasaca, što ga pozicionira kao izvrsnu opciju za probiotike. Isto tako, fermentirana hrana poput kiselog kupusa, zajedno s proizvodima od soje, prepuna je korisnih mikroba.

Meki i odležani sirevi, uključujući cheddar, parmezan, gaudu, kao i oni od ovčjeg i kozjeg mlijeka, posjeduju snažan probiotički profil. Osim toga, zelene masline – osobito kisele vrste – i jabučni ocat nude zdravstvene prednosti. Kruh od kiselog tijesta nije samo hranjiv, već je i lako probavljiv, dok miso juha, zajedno s fermentiranim povrćem poput cikle, paprike, mrkve i cvjetače, podržava zdravu crijevnu floru.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here