Hipotireoza, obilježena smanjenom funkcijom štitnjače, značajan je zdravstveni problem koji često dovodi do debljanja, komplicirajući napore da se postigne i održi zdrava težina. Specifična prehrana ključna je za upravljanje ovim stanjem, a savjetuje se uključivanje namirnica s niskim do srednjim glikemijskim indeksom, poput zobene kaše ukrašene jogurtom i cimetom.
Tri su glavna čimbenika povezana s hipotireozom koja stvaraju štetan ciklus u potrazi za skidanjem viška kilograma: Zatvor, često popraćen trajnom nadutošću, može potaknuti slučajeve prejedanja, što dovodi do osjećaja umora i letargije. Ova smanjena energija obično je uzrokovana hormonski uzrokovanim smanjenjem bazalnog metabolizma, osobito nakon konzumacije hrane bogate jednostavnim ugljikohidratima, koji djeluju kao brzi izvori energije krcati kalorijama.
Nakon unosa ovih obroka dolazi do fenomena koji se naziva postprandijalna depresija, a za posljedicu ima osjetno usporavanje metabolizma, pod velikim utjecajem hipotireoze, navode iz Miss7zdrava. Odlučite se za zdravije ugljikohidrate i povećajte konzumaciju sjemenki. Ako ste očekivali jednostavnu dijetu ili brzo rješenje za rješavanje problema, moram vas obavijestiti da ne postoji nešto poput “čarobne formule”.
Ipak, izgledi nisu potpuno beznadni. Smanjite unos ugljikohidrata iz izvora kao što su kruh, tjestenina, riža, keksi i slatki sokovi. Umjesto toga, dajte prednost unosu ugljikohidrata iz povrća, voća, graška i žitarica bez škroba, uključujući zob, heljdu, kvinoju i eventualno ječam i raž. Pretjerana konzumacija ugljikohidrata značajno opterećuje funkciju inzulina, koja je dodatno smanjena u slučajevima hipotireoze.Mudro birajte ugljikohidrate i povećajte konzumaciju sjemenki. Ako ste tražili jednostavnu dijetu ili brzo rješenje za svoje probleme, moram vas obavijestiti da ne postoji “čarobna formula”. Ipak, stvari nisu sasvim beznadne.
Započnite smanjenjem unosa ugljikohidrata iz kruha, tjestenine, riže, kolačića i slatkih napitaka. Umjesto toga, nastojte uključiti ugljikohidrate u svoje obroke kroz povrće, voće, mahunarke i žitarice bez škroba kao što su zob, heljda, kvinoja i po mogućnosti ječam i raž. Prekomjerna količina ugljikohidrata može znatno opteretiti funkciju inzulina, koja je već ugrožena kod osoba s hipotireozom. Ako vodite sjedilački način života, pogoršavate usporavanje metabolizma, situaciju na koju već utječu vaši zdravstveni problemi.
Masti su bitne u liječenju hipotireoze; stoga se preporuča ograničiti konzumaciju suncokretovog i sojinog ulja, a povećati upotrebu maslinovog ulja (izbjegavati prženje na njemu) i uvođenje plave ribe u prehranu.
Laneno ulje, zajedno sa lanenim sjemenkama i izvorima omega-3 masnih kiselina kao što su bademi i orasi, je korisno; međutim, zbog njihove niže razine omega-3, treba konzumirati veće količine kako bi se to nadoknadilo. Dodatno, dodaci prehrani i tjelesna aktivnost važni su za osobe sa smanjenim radom štitnjače. Iako se dodaci prehrani često smatraju brzim rješenjima, oni mogu predstavljati rizik u slučajevima hipotireoze ometanjem metabolizma štitnjače, osobito kada se uzimaju uz propisane lijekove. Neki dodaci mogu sadržavati koncentrirane ekstrakte Fucusa (atlantske deverike), a sadržaj joda u tim proizvodima može utjecati na učinkovitost lijekova, zbog čega je ključno biti oprezan s koncentracijama i posavjetovati se sa svojim liječnikom za savjet.
Uključivanje dodataka prehrani u vaš dnevni režim bitno je, umjesto da njihovu upotrebu rezervirate za određene dane. Mnogi se ljudi okreću dodacima prehrani za brze rezultate. Ključni čimbenik je odabir koncentriranih dodataka prehrani koji sadrže visokokvalitetno riblje ulje, idealno dobiveno iz pročišćenog podrijetla, umjesto onih s omjerom EPA:DHA od 180:120 ili manjim.
Pravilnu prehranu treba pratiti stalna tjelesna aktivnost. Slučajevi prejedanja mogu ukazivati na hormonsku neravnotežu i varijacije u razini šećera u krvi. Redovita tjelovježba, kao što je jednosatna vožnja bicikla, jednosatno brzo hodanje ili nordijsko hodanje, pokazuje se korisnim partnerom u očuvanju zdravlja.
Ne samo da ovo podiže razinu serotonina i endorfina u tijelu, potičući osjećaj zadovoljstva, već također podržava gubitak težine i sagorijevanje masti, a sve to istovremeno smanjujući perifernu inzulinsku rezistenciju u masnom tkivu. Za dodatne pojedinosti kliknite kako biste otkrili kako provesti samopregled štitnjače.
Ako imate hipotireozu, koje namirnice biste trebali uvrstiti u svoju prehranu? Kako biste osigurali stabilnu razinu glukoze u krvi, važno je redovito doručkovati, dajući prednost namirnicama s niskim do srednjim glikemijskim indeksom. Odličan izbor bile bi zobene pahuljice u kombinaciji s nemasnim probiotičkim jogurtom i cimetom. Osim toga, odabir manjih međuobroka, poput šake badema poslijepodne ili tri komadića tamne čokolade prije podneva, može učinkovito pomoći u regulaciji hormona povezanih s osjećajem sitosti.
Također je važno dosljedno uključiti riblje ulje u svoju prehranu. Uključivanje male porcije proteina u svaki obrok bitna je taktika za borbu protiv gladi. Težite dovoljnom unosu proteina, otprilike 1,2 do 1,5 grama po kilogramu tjelesne težine, dobivenih iz ribe, biljnih opcija (poput povrća, žitarica i orašastih plodova) i bjelanjaka.
Ova metoda pomoći će u održavanju mišićne mase, au kombinaciji s vježbanjem potaknut će razvoj mišića i tako “potaknuti metabolizam”. Nastojte konzumirati 5 do 6 malih obroka dnevno koji sadrže sastojke kao što su brokula, prokulice, cvjetača, grah, luk, paprika, kruh s mekinjama (kao što je švedski ili vestfalski) i kompot od suhih smokava, šljiva ili krušaka, ili razmislite o frapeu pomiješanom s ovim voćem i jogurtom, koji uključuje sjemenke lana, smokve i grožđice uz ražene pahuljice.
Nastojte da bijeli kruh i brašno, kao i kukuruzne pahuljice i bijelu tjesteninu u potpunosti zamijenite integralnim brašnom. Odlučite se za nezaslađeni čaj (bijeli ili žuti) i biljne čajeve poput čaja od komorača ili koprive nekoliko puta tijekom dana umjesto kave s mlijekom, što će pomoći u izbacivanju viška tekućine.