Oglasi - Advertisement

Alternativne metode za zgušnjavanje juha, variva i umaka

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Zgušnjavanje jela poput domaće juhe ne mora nužno uključivati brašno, a postoje mnoge hranjive alternative koje ne samo da poboljšavaju gustoću, već i povećavaju nutritivne vrijednosti vaših jela. Ako tražite laganiju konzistenciju ili želite opcije bez glutena, nekoliko sastojaka mogu vam pomoći u postizanju savršene teksture, a istovremeno očuvati zdravlje. Evo nekoliko korisnih alternativa:

  1. Žitarice (ječam, proso)
    Uključivanje žitarica poput ječma ili prosa u juhu nije samo praktičan način za zgušnjavanje jela, već i način da poboljšate nutritivne vrijednosti. Ove žitarice proizvode sluz tijekom kuhanja, što doprinosi gušćoj i kremastoj teksturi jela. Ječam i proso su također bogati vlaknima, što pozitivno utječe na probavu i pruža dodatnu energiju.
  2. Zobene pahuljice
    Zobene pahuljice su izvrstan zamjenski sastojak za brašno, a mogu se koristiti u mljevenom obliku. Sameljite ih i pomiješajte s tekućinom iz juhe, a zatim vratite u lonac. Zobene pahuljice ne samo da će zgusnuti juhu, već će joj dati bogatiju teksturu i blagi orašasti okus. Ako preferirate, možete koristiti i neusitnjene zobene pahuljice koje će također upiti tekućinu i pomoći u zgušnjavanju jela.

  1. Škrobno povrće i krumpir
    Umjesto tradicionalnog prženja, možete u juhu dodati krumpir ili drugo škrobno povrće (poput batata ili celera). Nakon što povrće omekša, izvadite ga iz juhe, izblendajte i vratite pire u lonac. Ova metoda će osigurati kremastu konzistenciju bez promjene osnovnog okusa jela, a krumpir je također izvrstan izvor vitamina i minerala, kao što su vitamin C i kalij.

BONUS TEKST: Preporučljive vrste ribe i njihove nutritivne prednosti

Riba je izvrstan izvor proteina, omega-3 masnih kiselina, vitamina D, E, A, B skupine i minerala, koji pozitivno utječu na zdravlje. Međutim, nisu sve vrste ribe korisne za svakodnevnu konzumaciju. Evo nekoliko vrsta koje su preporučljive, kao i onih koje bi trebalo izbjegavati:

  1. Preporučljive vrste ribe:
    • Skuša, haringa, pollock, bakalar, losos, sardine i tuna iz Atlantika i Pacifika. Ove ribe sadrže visok nivo omega-3 masnih kiselina i minerala, te su odličan izbor za prehranu, jer se uzgajaju u čistim vodama s nižim sadržajem žive.

  1. Vrste ribe koje treba izbjegavati:
    • Pangasius je slatkovodna riba koja se uzgaja u lošim uvjetima u Vijetnamu, a često se hrani hranom loše kvalitete, uključujući riblje brašno, soju i kasavu. Zbog tih faktora, pangasius može biti loš izbor za zdravlje.
    • Tilapija je također riba koja se često uzgaja u zagađenim uvjetima, te se tretira hormonima za brži rast. Osim toga, sadrži omega-6 masne kiseline, koje mogu uzrokovati upalne procese u tijelu, što povećava rizik od bolesti srca.
    • Nilski grgeč i druge vrste slatkovodnih riba koje sadrže visok nivo palmitinske kiseline, koja povećava nivo LDL kolesterola, također bi trebalo izbjegavati u prekomjernim količinama.

Za zdravlje je ključno odabrati nemasne i nepredatorske vrste ribe koje dolaze iz čistih voda, kako bi se izbjegli štetni toksini poput žive.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here