Jelena Jovanović, potekla iz ugledne porodice Nikole i Poleksije Jovanović, ostavila je dubok trag u srpskoj istoriji kao žena Vožda Karađorđa Petrovića. Rođena u imućnoj porodici, Jelena je nakon smrti majke živjela kod sestre. Ljepota i porijeklo činili su je poželjnim izborom za mnoge, no sudbina je odlučila drugačije.
Otmica i brak s Karađorđem
Priča o Jeleni i Karađorđu počinje neobično. Jelena je bila imućnija od Đorđa Petrovića, zbog čega joj otac nije odobravao brak s njim. U tom trenutku, Karađorđe je posegnuo za radikalnim potezom. Jednog dana, dok je Jelena nosila vodu, oteo ju je i doveo u svoj dom u Zagoricu. Da bi osigurao brak, spavao je s njom, jer bi prema tadašnjim običajima Jelena u suprotnom bila osramoćena.
Pripreme za vjenčanje prekida incident. Zagorički čitluk-sahibija Mula Husein poslao je Karađorđa da mu kupi jarčeve, a potom se u njegovom odsustvu uputio Petrovićima. Prema predanju, izgovorio je riječi: „E, Marice! I ti se sačuva od mene i kćeri sačuva, ali snaju nećeš sačuvati.“ Majka Marica mudro je odgovorila: „Sačekaj da djevojka prvo „omiriše svoje“, pa onda „tuđe cvijeće“.“
Kada je Karađorđe saznao za ovaj događaj, uzeo je pušku s namjerom da ubije Huseina. Marica ga je odvratila, upozorivši da bi porodica time samo navukla nesreću. Odluka je pala – Petrovići su pobjegli u Habsburšku monarhiju, ostavivši sve iza sebe.
Život u izgnanstvu
Bjegunci su se sklonili u Srem, gdje je porodica nastavila život u teškim uslovima. Tokom noćenja pred prelazak granice, Karađorđev otac Petar počeo je da preispituje odluku o bijegu. Iz straha i neodlučnosti prijetio je da će odati porodicu Turcima. U trenutku malodušnosti, Jelena je svjedočila jednom od najtragičnijih događaja u porodici – Karađorđe je na majčinu zakletvu ubio vlastitog oca. Ova tragedija ostavila je dubok ožiljak, no Petrovići su nastavili put.
Porodica se naselila na posjed manastira Krušedol, gdje su živjeli skromno. Jelena je muzla manastirsku stoku, dok je Karađorđe radio kao šumar. Uprkos teškoćama, porodica je ostala na okupu.
Povratak i ustanak
Po povratku u Srbiju, Karađorđe je postao vođa Prvog srpskog ustanka. Jelena je za to vrijeme živjela u Topoli, odgajajući djecu i podržavajući supruga. Iz njihovog braka rođeno je šestoro djece: Simu, Savu, Sarku, Poleksiju, Aleksu i Aleksandra. Svako od njih ostavilo je trag u istoriji, a Aleksandar je kasnije postao knez Srbije.
Karađorđeva nevjernost
Kao i mnoge istorijske ličnosti, ni Karađorđe nije bio vjeran supruzi. Poznata je priča o njegovoj vezi s Marijom iz Brusnice, koju je doveo iz turskog harema. Da bi sakrio ovu vezu, Mariju je oblačio u mušku odjeću i predstavljao kao svog pratioca Marjana. Jelena je ubrzo saznala za ovo i naredila Pavlu Cukiću da je ubije. Karađorđe je oplakao Mariju, ali je Cukiću oprostio na Jelenin zahtjev.
Kasniji život i smrt
Poslije sloma ustanka, porodica je prešla u Zemun, a potom u Petrovaradin. Jelena je živjela skromno, prodajući pokućstvo i tražeći pomoć od kneza Miloša Obrenovića. Tek 1839. godine porodica Karađorđević se vraća u Srbiju, gdje im je obezbijeđena penzija. Jelena je umrla u Beogradu 1842. godine, a njen sprovod bio je dostojan supruge vođe ustanka. Jelenina priča svjedoči o hrabrosti i žrtvi jedne žene koja je svoj život posvetila porodici i borbi za slobodu. Njeno ime ostaće zauvijek zapisano u srpskoj istoriji.