Instagram je nedavno predstavio navodno učinkovit trik koji tvrdi da pomaže kod uboda komaraca. Da li ste ikada čuli za trik za ubod komaraca? Ispostavilo se da kora banane može pomoći u ublažavanju svraba uzrokovanog ubodima komaraca. To je zato što kora banane sadrži prirodna ulja koja imaju umirujuća svojstva.
Učinkovitost jednostavnog, ali nevjerojatnog trika prikazanog u objavi na Instagramu koju je napisao emilyxlevi, osvojila je nevjerojatnih 20 milijuna gledatelja. Prema objavi, rješenje za ublažavanje svrbeža uključuje nježno trljanje mesnate vanjske strane kore banane na zahvaćeno područje. Brojni komentari gledatelja dodatno potvrđuju učinkovitost ove metode jer svjedoče o postupnom nestanku neugodnog osjeta.
Studija je otkrila da spojevi poput tanina, alkaloida i flavonoida, koji su prisutni u kori banane, imaju sposobnost učinkovitog tjeranja komaraca.
BONUS TEKST:
Atmosferu veselja i zadovoljstva koja je obavijala večer naglo je poremetio iznenadni upad komaraca. Kako bi se izbjegle takve smetnje uzrokovane ovim dosadnim štetočinama, toplo se preporučuje pridržavati se uputa stručnjaka. Time ćete učinkovito ublažiti nelagodu koja prati ubode komaraca. Nadalje, od iznimne je važnosti ostati svjestan mogućih nedostataka povezanih s uobičajenim kućnim lijekovima.
Za ublažavanje nelagode i svrbeža izazvanih ubodima komaraca, alergolog i imunolog Pejel Gupta predlaže terapiju prehladom. Primjenom hladnoće na zahvaćeno područje, upala se može smanjiti, što rezultira olakšanjem. Sveučilište u Michiganu također preporučuje različite metode za postizanje toga, kao što je korištenje ledenog omotača, uranjanje krpe za pranje u najhladniju moguću vodu ili izlaganje mjesta ugriza mlazu hladne vode.
Razmislite o korištenju specijaliziranih krema i losiona namijenjenih ublažavanju svrbeža, prema preporuci dermatologinje Ane Guanč s Kalifornijskog instituta. Ovi proizvodi često sadrže hidrokortizon, lidokain ili benzokain. Ipak, važno je posavjetovati se s liječnikom prije korištenja krema koje sadrže hidrokortizon, upozoravaju iz ugledne klinike Mejo zbog mogućih nuspojava. Fotografija, koju je snimila Profimedia, zorno dočarava nelagodu izazvanu iritantnim ubodom komarca.
Za trenutno olakšanje od nelagode, razmislite o istraživanju različitih opcija antihistaminika. Dr. Guanč objašnjava da ti lijekovi djeluju tako da blokiraju aktivaciju histaminskih receptora, učinkovito ublažavaju svrbež i smanjuju upalu na mjestu uboda komarca. Međutim, važno je posavjetovati se sa zdravstvenim radnikom ili ljekarnikom za upute o njihovoj pravilnoj uporabi. Dodatno, dr. Guanč predlaže da se alkohol može koristiti kao privremeno dezinficijens za ublažavanje uboda komaraca.
Iako pruža brzo i učinkovito rješenje brzim isparavanjem, nudi samo djelomično olakšanje od svrbeža i ograničeni učinak hlađenja kože. Ključno je priznati da pretjerana primjena alkohola može imati negativne učinke na kožu, uzrokujući iritaciju i perutanje. Nadalje, znanstvena istraživanja su potvrdila da konzumacija alkohola povećava vjerojatnost privlačenja komaraca.
Točan razlog zašto komarce privlači alkohol još uvijek nije u potpunosti razjašnjen, ali neki znanstvenici smatraju da se naša tjelesna temperatura povećava kada konzumiramo alkoholna pića. Ovaj porast temperature može biti razlog zašto smo privlačniji ovim dosadnim insektima. Za umirujuće olakšanje od uboda komaraca, matičnjak je vrlo učinkovit izbor. Za ublažavanje svrbeža izazvanog ovim ugrizima preporuča se koristiti proizvode koji sadrže eterična ulja poput limuna ili eukaliptusa.
Dr. Guanč tvrdi da sastojci sadržani u ovim lijekovima imaju sposobnost ublažavanja upale, ubrzavanja procesa oporavka i smanjenja rizika od infekcija. Stručnjaci savjetuju da pojedinci, osobito trudnice, dojilje i djeca, potraže savjet svog liječnika prije nego što poduzmu bilo koju vrstu terapije. Vrijedno je razmotriti i strategije za izbjegavanje ili zaobilaženje liječenja.
Dr. Susan Bard, dermatologinja iz New Yorka, upozorava protiv upotrebe meda, zobenih pahuljica i aloe vere za ublažavanje uboda komaraca, unatoč njihovoj poznatoj učinkovitosti u smanjenju upale kože. Ona savjetuje da se ne koriste posebno u tu svrhu. Dr. Bard također naglašava potrebu za oprezom pri korištenju češnjaka i sode bikarbone, budući da mogu izazvati neželjene reakcije poput iritacije kože, suhoće i upale. Tijekom povijesti, brojni lijekovi su predlagani kao panaceja za različite bolesti.
Važno je napomenuti da medicinski stručnjaci ne savjetuju korištenje specifičnih sredstava za ublažavanje uboda komaraca jer se mogu pokazati neučinkovitima ili pogoršati stanje. Web stranica Health nudi opsežan popis tvari, uključujući med, zobene pahuljice, aloe veru, bosiljak, češnjak, sodu bikarbonu, sok od limuna i limete, pastu za zube i ocat, koje spadaju u ovu kategoriju.
Kako biste se unaprijed zaštitili od komaraca, savjetuje se pridržavati se smjernica američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti. Preporučljivo je koristiti pouzdane repelente protiv komaraca, uključujući sprejeve, zavojnice i tablete. Kada idete u područja puna komaraca, preporučljivo je obući laganu odjeću s dugim rukavima. Odabir svijetle odjeće također može pomoći u odvraćanju komaraca jer ih više privlače tamne nijanse.