Pokiseljeno povrće se jede u ovo doba godine i kiseli kupus je među popularnijim namirnicama. Sve više ljudi se okreće kupovini zimnice, a danas vam otkrivamo kako je žena razvila posao od prodaje kiselog kupusa.
- Dok mnoge domaćice i dalje kuhaju zimnicu kod kuće, sve veći broj mladih i zaposlenih žena, u stisci s vremenom, odlučuje se za kupnju ovih jela od veleprodaja. Pričajući o srpskoj slavi, neminovno se sjetite sarme i kiselog kupusa.
Poznato je da oni koji tijekom posta izbjegavaju meso cijene značaj ovog sparivanja. Kiseli kupus ima ključnu ulogu u postizanju željenog rezultata jer je nezamjenjiv. Na našim prostorima ovo jelo ima tradicionalni značaj, a zima bi bila nezamisliva bez njega. Tijekom zimskih mjeseci rasol doživljava znatnu potražnju zbog svoje kulinarske primjene, potencijalnih zdravstvenih prednosti i reputacije lijeka za mamurluk.
Ovo zapažanje privuklo je pažnju prodavača na tržnicama i domaćica, što je rezultiralo povećanjem cijena koje se ove godine udvostručilo. Odabir žene da ove godine svoj domaći kiseli kupus pretvori u poslovni pothvat pokazao se kao mudra odluka.
Procvatno tržište u Obrenovcu pokazuje da ovo ulaganje donosi značajan povrat, a potražnja za njezinim proizvodom nadmašuje ponudu. Prodavačica na šalteru u Obrenovcu primetila je da je prodaja u porastu. Naime, sve je veći interes za kiseli kupus, bilo da se prodaje u glavicama ili klipovima.
Nadalje, istaknula je prodavačica, snažnu prodaju bilježi i ribani kupus. Trenutno se obje vrste kiselog kupusa prodaju po cijeni od 200 dinara po kilogramu, što je skromno smanjenje u odnosu na prošlogodišnju cijenu od 250 dinara po kilogramu u istom razdoblju. Kako javlja RTV Mag iz Obrenovca, kiseli kupus uživa popularnost kao zimnica i među najprodavanijim proizvodima. Nakon dugog dana na poslu, kao posebno jelo volim pripremiti lonac sarme.
Istaknula je planove za kiseljenje dodatnih 700 kilograma povrća. Do danas je uspješno kiselila osam bačvi, svaka težine 500 kilograma, a trenutno su u kiseljenju još jedne bačve. Ovako bogata ponuda ukiseljenog povrća osigurava izbor jela od kupusa, sarmi i podvarka do Uskrsa.
U nastavku navodimo nekoliko razloga koji ističu zdravstvene prednosti kiselog kupusa: Regeneraciju jetre mogu podržati probiotici i vitamini prisutni u kiselom kupusu, koji pomažu u detoksikaciji jetre i potiču regeneraciju njezinih stanica. Ženama koje su u menopauzi preporučuje se uzimanje vitamina K za održavanje zdravlja kostiju, jer je ključan u prevenciji osteoporoze.
Dodatno, probavnom sustavu dobro djeluje kiseli kupus koji je bogat probioticima koji olakšavaju probavu, ublažavaju zatvor i pospješuju apsorpciju vitalnih vitamina i minerala. Pojačava imunološku funkciju: studije pokazuju da kiseli kupus povećava sposobnost tijela da se bori protiv bolesti, zahvaljujući izobilju vitamina i minerala.
Probiotici prisutni u kiselom kupusu pozitivno utječu na zdravlje mozga poboljšavajući kognitivne sposobnosti, poboljšavajući pamćenje, smanjujući stres i ublažavajući simptome depresije. – Pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine: obilje vlakana prisutnih u kiselom kupusu potiče dugotrajan osjećaj sitosti, što može pridonijeti manjem unosu kalorija tijekom dana.
Iako kiseli kupus pruža brojne prednosti, važno je zadržati dnevnu konzumaciju na 60 grama kako biste smanjili šanse za razvoj visokog krvnog tlaka i kardiovaskularnih problema. Ako naiđete na simptome poput nadutosti, proljeva ili glavobolje, preporuča se smanjiti unos i posavjetovati se s liječnikom.
Za probavu sirovog kupusa tijelu je potrebno otprilike 3-4 sata, dok se kiseli kupus preradi za samo dva sata. Ova hranjiva namirnica obiluje raznim vitaminima i mineralima, poput vitamina C i K, kalcija, željeza, kalija i magnezija, a svi oni igraju ključnu ulogu u promicanju cjelokupnog zdravlja. Kako biste u potpunosti iskoristili dobrobiti, važno ga je konzumirati umjereno, postižući ravnotežu između užitka i dobrobiti.