
Reakcija Srbije na prijetnje hapšenjem Dodika: “Ne možete očekivati da će proći bez odgovora!”
Političke tenzije u Bosni i Hercegovini i širem regionu dostigle su novu tačku usijanja nakon najava mogućeg hapšenja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. U Beogradu su na ovu situaciju reagovali visoki zvaničnici, ističući da Srbija neće mirno posmatrati razvoj događaja.
Prijetnje hapšenjem Dodika izazvale buru u Srbiji
Otkako su pravosudne institucije BiH pokrenule pravne postupke protiv Milorada Dodika, lidera SNSD-a i predsjednika RS-a, njegov politički blok ne prestaje tvrditi da se radi o politički motivisanom procesu. Međunarodna zajednica je već ranije upozoravala na sankcije i moguće sudske mjere protiv zvaničnika koji ugrožavaju Dejtonski sporazum i stabilnost BiH.
Međutim, vlasti u Srbiji smatraju da je hapšenje Dodika crvena linija. Bliski saradnici predsjednika Srbije Aleksandra Vučića jasno su poručili da Srbija neće stajati po strani ukoliko se protiv Dodika preduzmu radikalne mjere poput hapšenja.
Zvanične reakcije iz Beograda
Reakcije srpskih zvaničnika na ovu situaciju bile su oštre i direktne. Ministar unutrašnjih poslova Srbije izjavio je da bi eventualno hapšenje Dodika dovelo do ozbiljnih posljedica, ne samo u BiH, već i u širem regionu.
➡ “Ne možete prijetiti hapšenjem lideru Republike Srpske i očekivati da Srbija na to neće reagovati”, rekao je visoki srpski zvaničnik u izjavi za medije.
Dodao je da Srbija ostaje privržena miru i stabilnosti, ali i da neće dozvoliti poniženje srpskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Dodik: “Ovo je pokušaj rušenja RS-a”
Sam Milorad Dodik reagovao je na najave mogućeg hapšenja izjavivši da se radi o direktnom pokušaju rušenja Republike Srpske. On smatra da zapadne sile i bošnjački političari žele eliminisati njega i njegovu stranku, kako bi oslabili poziciju RS-a u BiH.
➡ “Ovo nije samo napad na mene, već na cijeli srpski narod u Republici Srpskoj”, rekao je Dodik.
On je pozvao srpske institucije, kako u RS-u, tako i u Beogradu, da budu jedinstvene i ne dozvole napade na srpski entitet.
Odnos Srbije i BiH na prekretnici
Ova situacija dodatno komplikuje odnose između Beograda i Sarajeva, koji su ionako napeti već duže vrijeme. Iako Srbija zvanično podržava Dejtonski sporazum, očigledno je da će svaki pokušaj hapšenja Dodika izazvati snažnu reakciju Beograda.
Pitanje koje se sada postavlja jeste koliko daleko Srbija može ići u zaštiti Dodika i kako će međunarodna zajednica reagovati na potencijalno zaoštravanje odnosa u regionu.
Šta slijedi?
Stručnjaci smatraju da se situacija može odvijati u nekoliko pravaca:
1️⃣ Ako pravosuđe BiH nastavi insistirati na hapšenju Dodika, postoji mogućnost da se Beograd direktno umiješa u događaje, što bi moglo izazvati još veće tenzije u regionu.
2️⃣ Ako međunarodna zajednica izvrši pritisak na Sarajevo, moguće je da se situacija smiri, ali to ne znači da će Dodik prestati sa svojom političkom retorikom.
3️⃣ Mogućnost diplomatskog rješenja i pokušaj dogovora kroz međunarodne pregovore, uz posredovanje EU ili drugih aktera.
U svakom slučaju, jasno je da će se situacija nastaviti razvijati i da će reakcija Srbije igrati ključnu ulogu u daljem toku događaja.