Oglasi - Advertisement

Na Balkanu skoro d ane postoji dom u kojem domaćice ne uzgajaju ukrasno bilje. Pored toga što daje prijatniji osjećaj cviejće prečišćava vazduh u prostorijama u kojima se nalazi. Danas vam donosimo par savjeta za uzgoj orhideja.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Uzgoj orhideje koja pokazuje živopisno zeleno lišće i stalno cvjeta jedan je od najznačajnijih izazova s ​​kojima se svaki kućni botaničar suočava. Osim osvjetljenja i prehrane, postupak zalijevanja orhideja razvio se u specijaliziranu “znanost”. U nastavku predstavljamo tehniku ​​koja će trajno promijeniti izgled vaših orhideja.

Bilo da se radi o orhidejama ili mačicama, uzgoj ovih biljaka svima predstavlja izazov; međutim, ako uspijete učinkovito poticati njihov rast, oni će vam dati prekrasne prikaze koje je nemoguće previdjeti. Moguće je da ste na dar dobili orhideju u punom cvatu, ali ona nakon toga nije dala nove cvjetove. Među raznim kraljicama cvijeća, orhideja se ističe kao izuzetno nježna biljka.

Svaki entuzijast ovog izvrsnog cvijeta nesumnjivo posjeduje vlastite preferirane metode za njegov uzgoj; jedni ga više vole staviti na izravno sunce, a drugi ga zalijevaju prethodno odstajalom vodom, koju potom iscijede iz tanjurića. Osim toga, postoje oni koji jednostavno zamagljuju njegovo lišće. Međutim, stvarnost je da određene vrste povremeno djeluju izvan utvrđenih smjernica. Vjerojatno je da su brojni pojedinci dobili na dar prekrasan primjerak u punom cvatu, samo da bi otkrili da nakon cvatnje nije uspio proizvesti nove cvjetove.

Uzgoj orhideja koje pokazuju usporeni rast zahtijeva posebnu tehniku. Umjesto da koristite običnu vodu za navodnjavanje, trebali biste koristiti zeleni čaj. Nije potrebno pripremiti zasebnu šalicu; umjesto toga, jednostavno zadržite malu količinu na dnu vaše postojeće šalice nakon konzumacije, koju zatim možete izliti na orhideju na kraju dana. Budite umjereni u pripremi, pazeći da čaj ne postane pretjerano čvrst; ograničite dodavanje na najviše dvije žličice dnevno i suzdržite se od razrjeđivanja tijekom vikenda.

  • Ova je metoda jednako učinkovita s drugom florom koja uspijeva u uvjetima kiselijeg tla, uključujući ruže. Uključivanje osnovnih načela rasta uz ove smjernice nedvojbeno će dovesti do ponovnog oživljavanja vaše ljepote. Spremnik za orhideje mora biti proziran, omogućavajući vidljivost stanja korijena. Osim toga, trebao bi imati dovoljno otvora za cirkulaciju zraka oko korijena, jer je to bitno za njihovo zdravlje.

Korijeni orhideja su osjetljivi na propadanje; stoga ih je preporučljivo zalijevati tek kada im je korijen potpuno bijel, a supstrat prosušen. Ove biljke posjeduju odgovarajuće rezerve vlage unutar svojih listova ili pseudobulja, koji su zadebljani dijelovi stabljike, kao što se vidi u obitelji Oncidium. Prema tome, nema razloga za brigu ako se zalijevanje odgodi dan ili dva, jer se orhideje već pripremaju za razdoblja povećane vlage. Za orhideje je bitno da tlo bude dobro prozračeno kako bi se olakšalo disanje korijena.

Ako supstrat postane truo i previše vlažan, neophodno je poduzeti transplantaciju orhideja. Dodatne informacije u vezi s postupkom presađivanja možete pronaći u smjernicama pod naslovom “Presađivanje orhideja je jednostavno”. Novi supstrat odabran za orhideje trebao bi se sastojati od različitih dijelova koji zadržavaju svoj integritet tijekom vremena. Mnogi profesionalni uzgajivači radije koriste supstrate na bazi kokosa zbog njihovih izvrsnih svojstava zadržavanja vlage; osim toga, orhideje u tropskim sredinama prirodno uspijevaju na palmama, što kokos čini prikladnim izborom za njihovo stanište.

Česta je pojava da korijenje izvire iz posude. Povremeno ih možete zaprljati vodom. Ukoliko znatan dio korijena propadne, poželjno je biljku presaditi, izrezati zahvaćeno korijenje i primijeniti preparat za sprječavanje gljivičnih oboljenja biljaka. Za biljke osjetljive na trulež, preporučuje se korištenje ovog tretmana kao preventivne mjere uz minimalno zalijevanje.

Dodatne informacije o bolestima i štetnicima orhideja možete pronaći u odjeljku pod naslovom Bolesti i štetnici orhideja. Budite oprezni pri korištenju kemijskih gnojiva. Naime, dugotrajno zalijevanje orhideja dovodi do postupnog pada pH razine supstrata, što rezultira povećanjem kiselosti tijekom vremena. Korištenje kemijskih gnojiva pridonosi nakupljanju soli unutar supstrata i na korijenju, što može biti štetno za zdravlje biljaka.

Zašto je to tako? Razlog leži u činjenici da pad pH vrijednosti supstrata dovodi do topljivosti navedenih soli, koje biljka kasnije može apsorbirati. Međutim, te soli mogu uzrokovati znatnu štetu korijenju i često su čimbenik koji pridonosi smrtnosti biljaka. Stoga toplo preporučam korištenje prirodnog gnojiva za orhideje poznatog kao Lijepe orhideje, jer ne utječe negativno na korijenje i sprječava nakupljanje soli. Nadalje, osigurava da kemikalije ne ispare u vašem životnom okruženju.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here